Proces poszukiwania pracy może być bardziej lub mniej przyjemny w zależności od regionu województwa mazowieckiego, w którym szuka się zatrudnienia. Województwo mazowieckie, na tle innych województw Polski wyróżnia się korzystną sytuacją na rynku pracy, jednak kondycja poszczególnych podregionów wchodzących w jego skład jest bardzo różna. Pod względem warunków pracy i płacy, wyróżnić należy podział na aglomerację warszawską oraz pozostałą część województwa.mazowiecki rynek pracy

Jak pokazują wieloletnie badania prowadzone przez GUS oraz organy związane z rynkiem pracy, średnia wysokość zarobków w aglomeracji jest zawsze wyższa niż w innych miastach województwa. W 2017 roku średnie zarobki w województwie mazowieckim wynosiły 5,500 złotych brutto. Najlepsze pensje otrzymują mieszkańcy Warszawy (5,800 zł brutto), a także pobliskich miejscowości takich jak Pruszków (4,600 zł brutto) czy Piaseczno (4,400 zł brutto). W Radomiu, Siedlcach czy w Płocku przeciętne wynagrodzenie oscylowało w granicach 4,000-4,200 złotych brutto. W powiecie szydłowieckim, gdzie odnotowuje się wysokie bezrobocie w stosunku do reszty rejonu, średnia płaca to niewiele ponad 3,000 złotych. Analizując przedstawione dane, nie dziwi więc nikogo, że rokrocznie coraz więcej młodych ludzi decyduje się opuścić rodzinne strony i wyjechać do stolicy w poszukiwaniu lepszej pracy, wyższych zarobków i bardziej komfortowego życia.

Warszawa, jako stolica kraju i miasto o największym potencjale inwestycyjnym w Polsce może zaoferować więcej, niż pozostałe regiony Polski. Swoje siedziby w tym mieście posiadają najważniejsze i największe przedsiębiorstwa, zarówno rodzime jak i te z przewagą kapitału zagranicznego.  Praca w dużych korporacjach wiąże się ze stabilnością zawodową i finansową oraz szerokim pakietem świadczeń dodatkowych i benefitów, o jakich mogą jedynie pomarzyć ci, pracujący w rodzinnych, niewielkich przedsiębiorstwach. Na zatrudnienie w Warszawie mogą liczyć przedstawiciele wszystkich zawodów i branż –  od pracowników fizycznych, przez lekarzy  i informatyków, aż po prezesów i dyrektorów. Chłonny rynek pracy i duży potencjał rozwojowy miasta wiąże się jednak z większymi wymaganiami stawianymi przez warszawskich pracodawców. Wyższe wykształcenie i znajomość języka angielskiego to standard, bez którego znalezienie pracy w stolicy może okazać się trudne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *