Grójec jest miastem powiatowym, znajdującym się w województwie mazowieckim, oddalonym 45 km od Warszawy. Miasto zajmuje powierzchnię 8,5 km2 i stanowi miejsce zamieszkania dla 15,5 tysiąca osób. Średnia wysokość zarobków w tym mieście to 3260 zł, stanowiąca 85% średniej krajowej.

Na obszarze Grójca zarejestrowanych jest 2557 podmiotów gospodarczych, z czego większość stanowi małe przedsiębiorstwa i firmy, zatrudniające do 10 pracowników (Praca Grójec). Stopa bezrobocia w powiecie grójeckim jest niższa od średniej krajowej i wynosi 8,8%. Ponad połowę bezrobotnych stanowią mężczyźni.

Niska stopa bezrobocia oraz niezłe warunki płacowe na terenie powiatu grójeckiego wynikają z faktu, że region grójecki jest jednym z największych producentów jabłek w Polsce. Grójeckie sady karłowe dostarczają około 40% produkcji jabłek, a intensywność upraw sięga nawet do 70%. Tak wysoki poziom produkcji wiąże się z zatrudnieniem dużej liczby pracowników. Wśród ofert pracy dostępnych w Powiatowym Urzędzie Pracy lub w lokalnych gazetach, znaleźć można głównie prace związane z sektorem sadowniczym (robotnik w gospodarstwie sadowniczym, operator maszyn ogrodniczych, sortowacz owoców i inne) oraz przemysłem motoryzacyjnym.

Oprócz ośrodków produkcji i przetwórstwa jabłek, w Grójcu swoje siedziby i fabryki mają międzynarodowe koncerny, do których należą Faurecia Automotive Polska S.A., jedyny w Polsce przedstawiciel koncernu ZF Friedrichshafen – Peter Renz Ltd., producent słodyczy Ferrero oraz ZTS Polska Sp z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *